sol ok
parca 2

parca 1

banner Resmi

EMLAK ARAMA

Kategori
Emlak Türü
Şehir
Fiyat Aralığı

-

m2 Aralığı

-

 
golge bg

golge

 

SON EKLENEN EMLAKLAR

golge bg

golge

 

GÜNCEL DÖVİZ BİLGİLERİ

T.C.M.B

ALIŞ SATIŞ
dolar le>Sayfa G TL ntulenemed TL
euro le>Sayfa Go TL ntulenemedi TL
golge bg

golge

 

Satis Prosedürü - Balikesir Sevinç Emlak
Satis Prosedürü
TAPU ISLERINDE GEREKLI BELGELER

Satici
1. Fotograf
2. Nufus cüzdani asli
3. Vergi no
4. Deprem sigortasi fotokobisi
5. TC kimlik numarasi

Alici
1. Fotograf
2. Nufus cüzdani asli

4. TC kimlik numarasi

Tapu müdürlüklerine hazirlikli olarak (istenilen bilgi ve belgelerle birlikte) basvuruda bulunmasi durumunda, islemleri daha da süratli sonuçlandirilmasi mümkündür. Basvurularda izlenecek yöntem, belge ve islemler sunlardir;

 • Tapu Sicil Müdürlüklerine mutlaka kendiniz veya yasal yolla tam yetkili kildiginiz vekiliniz araciligi ile basvuruda bulununuz.
 • Yürürlükteki mevzuat geregi tapu islemlerinde kimlik belgesi olarak nüfus cüzdani ve pasaport"tan baska belgenin kullanilmasi mümkün olmadigindan, bu belgelerden herhangi birinin aslini  ibraz ediniz.
 • Islemin taraflarindan en az biri okuma yazma bilmiyor ise iki tanikla birlikte, sayet isitme engelli ise veya Türkçe bilmiyorsa iki tanik yaninda ayrica yeminli tercümanla birlikte basvurunuz.
 • Tapu islemlerinde kullanilacak vekaletnamelerin gerekli sekilde düzenlenmis ve fotograflizorunludur. (fotograf tel zimba ile tutturulamaz ve fotokopi olamaz)
 • Tapu sicil müdürlüklerinde imzalayacaginiz evraklari mutlaka okuyunuz. Bir konuda tereddüde düsmüs iseniz, evraki; görevli memur veya müdür ile görüserek tereddüdünüzün giderilmesi akabinde imzalayiniz.
 • Islemin  tarafi Türk Ticaret Kanununa tabi bir sirket ise, sirket merkezinin bulundugu yerdeki ticaret sicil memurlugundan, islem yili içerisinde alinmis yetki belgesi ve imza sirküleri ile birlikte (asil veya noter tasdikli) basvuruda bulunmalisiniz.
 • Tüm islemlerde islemin taraflarinin T.C. kimlik numarasi ile vergi kimlik numarasini belgeli olarak ibraz ediniz. Tüzel kisilerin taraf oldugu islemlerde sirketin vergi numarasini, yetkilendirilmis sirket temsilcisinin T.C. kimlik numarasini ibraz ediniz.
 • Tasinmaz malin mülkiyetinin sözlesme ile devrine yönelik islemlerde devir edenin bir, devir alanin iki adet 6x4 ebadinda son alti aylik fotograflarini, islem vekaleten yapiliyor ise vekilin ayni nitelikte ki fotografini ibraz ediniz.
 • Isteminiz murisiniz adina kayitli tasinmazin mirasçilari adina elbirligi mülkiyeti halinde tescili ise, mirasçilardan birinin, payli mülkiyet (müsterek mülkiyet) halinde tescili ise mirasçilarin tamaminin basvurusu ile yukarida sayilan belgelerin yaninda sulh hukuk hakimliginden alinmis mirasçilik (veraset) belgesini ibraz etmelisiniz.
 • Murisiniz adina kayitli tasinmaz mallarin adiniza tescili ile birlikte mirasçilar arasinda  taksimi veya üçüncü sahislara devri veya tasinmaz malin kaydi üzerine ayni ve sahsi hak tesisi gibi bir istemde bulunuyorsaniz, yukarida belirtilen belgeler yaninda murisin son ikametgahinin bulundugu vergi dairesinden alinmis veraset ve intikal vergi ilisiginin bulunmadigini belirtir yazi aslini ibraz etmelisiniz.
 • Isteminiz, arsa niteligindeki tasinmazinizin üzerine yapacaginiz binaya yönelik olarak  kat irtifaki tesis etmek ise; Maliklerin kimlik belgeleri (nüfus cüz./pasaport), vergi ve T.C. kimlik numaralari, ikiser adet fotograf, belediyece tasdikli genel insaat projesi, bagimsiz bölümlerin bulundugu kat, no, nitelik varsa eklentilerini, arsa payi ve maliklerini gösterir noter tasdikli bagimsiz bölüm listesi (bu listeye degerleri de yazilabilir) ile yönetim planini ibraz ediniz.
 • Tasinmaz malinizin mülkiyetini kat mülkiyetine çevirmek istiyorsaniz, öncelikle kadastro müdürlüklerine yapacaginiz basvuru ile oradan alacaginiz tescil bildirimi belgesine göre parselin cinsini mevcut duruma uygun hale getirilmesinden  (cins tashihi) sonra, (J) bendinde belirtilen belgelerin yani sira, binanin ön ve arka mümkünse yan cephelerini gösterir en az 13x18 cm boyutlarinda belediyece tasdikli fotograflari ile tüm bagimsiz bölümlerin yapi kullanma izin belgelerini ibraz ediniz.
 • Tasinmaz malinizin cinsi mesken ise veya  cinsi isyeri olmakla birlikte üzerinde mesken nitelikli bagimsiz bölümler bulunuyorsa zorunlu deprem sigortasina ait poliçeyi (DASK) ibraz etmelisiniz.

SATIS IÇIN GEREKLI EVRAKLAR

SATICI

 • Tapu veya Fotokopisi
 • 1 Resim
 • Nüfus Cüzdani + 1 Tane Fotokopisi
 • T.C. Kimlik Numarasi
 • Vergi Kimlik Karti (Asli ve 1 Adet Fotokopisi)
 • Emlak Vergi Makbuzlari
 • Ikametgah Adresi ve Telefon
 • Kooperatife Borcu Yoktur Kagidi
 • Tapu islemlerini Takibi için Vekaletname (Emlakçi Adina)

ALICI

 • 2 Resim
 • Nüfus Cüzdani + 1 Tane Fotokopisi
 • T.C. Kimlik Numarasi
 • Vergi Kimlik Karti (Asli ve 1 Adet Fotokopisi)
 • Ikametgah Adresi ve Telefon
 • Tapu islemlerini Takibi için Vekaletname

ISLEMLERLE ILGILI ÇESITLI DETAYLAR

Gayrimenkullerin satisinin resmi sekilde yapilmasi gerekir. Bunun anlami, taraflarin tapu memurunun önünde, resmi sekilde hazirlanan sözlesmeyi imzalamalari demektir.
 
Memur sunulan belgeleri inceler, yasal bir sakinca görmezse bildirilen satis degeri üzerinden harçlari hesaplar ve gerekli makbuzlari düzenler. Harçlar yatirildiktan sonra satis konusunda resmi senet düzenlenir, Tapu Müdürü huzurunda okunarak imzalanir. Taraflardan biri okuma-yazma bilmiyorsa, iki tanik huzurunda okunur, sahsin parmak izi ve taniklarin ifadesi alinir.
 
Yukarida belirtilen durumlarda tapuda çalisanlar tanik olamazlar. Tanik ve tercümanlarin okuma ve yazma bilmesi, temyiz kudretinin olmasi ve resit olmasi gerekir. Tapu Müdürü imzaladiktan sonra hak sahibi tapusunu alir ve islem tamamlanmis olur.
 
Gayrimenkul Satis Vaadi Sözlesmesi Nedir?
 
Alici ve saticinin karsilikli olarak, saticinin taraflarca belirlenen bir bedel karsiliginda tasinmazin satisini vermek,alicinin da bu tasinmazi satin almak ve bedelini ödemek konusunda tapu sicil memuru karsisinda taraflarin vaat ve taahhüt beyanlarini kapsayan ve noterlerce düzenlenen sözlesme satis vaadi sözlesmesidir. Ileride yapilacak olan asil satisin yapilmasina dair ön sözlesmedir. "Gayrimenkul Satis Vaadi Sözlesmesi" düzenlemeye noterler yetkilidir. Noterlerce düzenlenen satis vaadi sözlesmesi geçerlidir. 
 
Tapuya serh edilmesi sarttir. Ancak alici satis vaadi sözlesmesine dayanarak tek tarafli olarak asil satisin yapilmasini isteyemez. Saticinin da bu isleme katilmasi gerekir aksi halde alici mahkeme yoluyla adina tescil isteyebilir. 
Tapuya serh edilen sahsi haklar üçüncü sahislara karsi ileri sürülebilir. 
Taraflarin hak ve borçlari açikça tereddüte meydan vermeyecek sekilde ve tasinmazin bedeli ve ödenme sekli sözlesmede belirtilir. 
Sözlesmeye taraflarin fotograflarinin yapistirilmasi ve noter tarafindan mühürlenmesi gerekir. 
Taraflarin istemeleri halinde cayma durumunda cezai sart konulabilir

Serh bes sene devam edebilir. Bes sene geçtikten sonra hükmü kalmaz ve resen telkin edebilir. Ancak tasinmaz mal üzerine islenen satis vadi serhi 5 yillik süreyi asmis ve satis vaadi lehdarina satis yapilmamis ise tasinmaz mal malikinin talebi üzerine satis vaadi lehdarinin muvafakati aranmaksizin. Harçlarin tahsili ile tasinmaz üzerindeki serh resen terkin edilir. Terkin edilen serhin satis vaadi lehdarina bildirilmesi gerekir.


www.sevincemlakbalikesir.com - Tüm hakları saklıdır.

Tasarım & Kodlama: ÖzgüWeb İnternet Hizmetleri

 
sağ ok